Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
HAKKARİ’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ YÜRÜYÜŞÜ
08.01.2019  
   BASIN BÜLTENİ
HAKKARİ’DE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ YÜRÜYÜŞÜ

 

         ​Hakkâri Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" düzenlendi.

Otluca Köyü yol ayırımında başlayan ve 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezine yapılan anma yürüyüşüne Valimiz Sayın İdris AKBIYIK, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Muammer ALPER, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, Vali Yardımcıları Mustafa PALA, İdris KOÇ ve Mustafa DURUK, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri ÖZTÜRK, İl Emniyet Müdürümüz Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit GÜLDAL, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sporcular, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

104 yıl önce donarak şehit düşen 90 bin askerimiz için Hakkâri il merkezine 12 kilometre mesafede bulunan 2 bin 800 rakımlı kayak merkezine yapılan yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüş yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu zorlu parkurda yürüyen katılımcılar, Sarıkamış şehitleri için dualar ettiler.

Valimiz Sayın İdris AKBIYIK, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Süleyman Suvat DİLBEROĞLU ve beraberindeki katılımcılar, yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşün ardından kayak merkezine vardılar.

Burada bir açıklama yapan Valimiz Sayın İdris AKBIYIK şunları kaydetti: "Bugün Sarıkamış Savaşı’nın ve zaferinin 104’üncü yıl dönümü. Biz de,  Sarıkamış’ta vermiş olduğumuz 90 bin şehidimizi anmak ve onların yaşadıklarını bir nebze olsun hissedebilmek için, Merga Bütan yaylasında yürüdük. Yürüyüşümüz asımın nesli, asrın yürüyüşü. Bütün Hakkarililer de bu yürüyüşle şühedanın izinde olduklarını, bu vatan için, bu millet için birlik ve beraberlik içinde Sarıkamış’ta dedelerimizin yaşamış oldukları aynı duygu ve düşüncede olduklarını burada göstermiş oldular. Bugün biz Sarıkamış’taki gibi, Çanakkale’deki gibi, 15 Temmuz’daki gibi aynı ruhu taşıyoruz. İşte milletimiz mazlum milletlerin mutluluğu için, Türk dünyası için, İslam dünyası için bir defa daha Çanakkale’de 250 bin şehit veriyor, Sarıkamış’ta 90 bin. Tabi Sarıkamış Zaferi 20 Ocak’ta bitiyor. Arkasından Çanakkale Savaşı başlıyor ve Sarıkamış’a da ecdadımız, dedelerimiz Yemen’den geliyorlar Kafkas Cephesi’ne. Gerçekten o günde dünyanın birçok devletine yedi düvele karşı mücadele ediyorduk. Bugün de aynı şekilde 15 Temmuz’da da yedi düvele karşı mücadele ettik. Sarıkamış’ta neden oradaydı askerlerimiz. Hakikaten büyük bir vatansever Enver Paşa ancak genç ve tecrübesizdi. Sarıkamış’ı, Ardahan’ı, Kars’ı Rusların esaretinden kurtarmak için bu savaşa gidiyorlardı. Maalesef yapılan askeri hatalar bu kadar canımıza sebep oluyor. Başta Sarıkamış şehitlerimiz olmak üzere Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, Kuzey Irak’ta, Suriye’de dünyanın her yerinde şehit olan insanlarımıza, askerlerimize, kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Allah bir daha o günleri yaşatmasın".

Anma yürüyüşü katılımcılara verilen öğle yemeği ikramı ile sona erdi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.​

 
 
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • BİMER
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ